Czy zapoznanie się z treścią wiadomości na cudzej skrzynce e-mailowej jest przestępstwem?

Czy zdrada małżeńska świadczy o winie wyłącznej w rozwodzie?
5 listopada 2024
Jedna z klientek kancelarii zapytała czy pozostawienie przez nią otwartego komputera z wiadomością e-mail i następnie zapoznanie się z jego treścią przez inną osobę powoduje, że ta osoba popełniła przestępstwo związane z uzyskaniem dostępu do informacji dla niej nieprzeznaczonej.

Zgodnie z treścią przepisu prawnego art. 267 k.k.
§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Dobrem chronionym w/w przepisem jest zabezpieczenie informacji przed dostępem ze strony osób nieuprawnionych, poufność informacji, przeznaczonych nie tylko osobom prywatnym, ale również osobom prawnym, instytucjom czy organizacjom.

Istotne jest przełamanie albo ominięcie zabezpieczeń czyli uzyskanie dostępu do treści chronionych hasłem, kodem dostępu, PIN-em, odciskiem linii papilarnych itp. Dlatego też osoba, która jedynie czyta cudzą korespondencję, bez wcześniejszego przełamania jakiegokolwiek zabezpieczenia nie popełnia przestępstwa stypizowanego w art. 267 k.k.

Sądy powszechne zajmowały się również tematyką dostępu do portali społecznościowych i kont z zapisanymi hasłami w urządzeniach, do których dostęp miały inne osoby.
„Skoro pokrzywdzona nie wylogowała się z portalu Facebook w telefonie oskarżonego, to ten nie musiał podjąć jakiejkolwiek aktywności w celu ominięcia hasła do tegoż konta. Nie popełnia przestępstwa z art. 267 § 1 KK osoba uzyskująca nieuprawniony dostęp do informacji bez przełamania lub ominięcia zabezpieczenia, nawet jeśli zrobi to podstępem. Co więcej - samo uzyskanie dostępu do cudzej informacji, bez zgody jej właściciela, nie wypełnia znamion z art. 267 § 1 KK, nawet także wykorzystanie lekkomyślności, czy też niedbalstwa posiadacza konta i jego dysponenta nie mieściłoby się w pojęciu takiego przełamania.” (Wyrok Sądu Okręgowego w Siedlcach - II Wydział Karny z dnia 30 listopada 2021 r., II Ka 561/21).

Ściganie sprawcy następuje na wniosek pokrzywdzonego. Z chwilą złożenia wniosku – postępowanie toczy się z urzędu. Jeśli dotyczy Cię problem poruszony w artykule, potrzebujesz pomocy adwokata Lublin - skontaktuj się z adwokat Elżbietą Piskorską, która posiada ogromne doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z tematyką opisaną w artykule.