Czy za każdym razem sąd orzeknie zakaz prowadzeniu pojazdów za jazdę po spożyciu?

Jak prawnie dokonać uzgodnienia płci? – nowa procedura
6 czerwca 2025

Zgodnie z przepisem prawnym art. 87 Kodeksu wykroczeń

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.
Zatem ten kto popełni ww. wykroczenie i będzie prowadził samochód w stanie „wskazującym na spożycie alkoholu” (zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza) musi spodziewać się tego, że policja podczas kontroli zatrzyma dokument prawa jazdy, a następnie sąd będzie określał okres zastosowanego zakazu. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jednakże, zgodnie z treścią przepisu prawnego art. 39 § 1 k. w. „W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego.” Sąd może odstąpić od wymierzenia środka karnego – w tym przypadku zakazu prowadzenia pojazdów – jeśli zostanie wykazane w toku prowadzonego postępowania, że wykroczenie miało charakter incydentalny i wystąpiły takie okoliczności, w których nawet najkrótszy czas zakazu prowadzenia pojazdów będzie zbyt dotkliwy dla obwinionego. Ważne jest aby już przy pierwszym przesłuchaniu obwinionego podkreślić te okoliczności zdarzenia, które wpłyną na orzeczenie sądu (np. brak wcześniejszych wykroczeń, subiektywne przekonanie sprawcy o braku alkoholu w organizmie, szczera skrucha, wpływ zakazu za życie rodzinne i zawodowe). Przedmiotowe sprawy szczególnie wymagają indywidualnego podejścia i zaangażowania profesjonalisty, i to już na wstępnym etapie sprawy celem zwiększenia szans na wygraną.

Jeśli dotyczy Cię problem poruszony w artykule, potrzebujesz pomocy adwokata Lublin - skontaktuj się z adwokat Elżbietą Piskorską.