Czy można zmienić nazwisko kilkuletniego dziecka? Przesłanki, procedura.

Przestępstwo bójki i pobicia – różnice, sankcja karna.
9 września 2024
Ryzyko w sporcie – czy uszkodzenie ciała przeciwnika jest karalne?
15 października 2024
W ostatnim czasie, jedna z klientek kancelarii zadała pytanie, czy może samodzielnie zmienić nazwisko swojej 8-letniej córki, gdyż od dawna nie żyje razem z ojcem dziecka i ma z nim bardzo ograniczony kontakt. Ojciec dziewczynki sporadycznie kontaktował się z córką, a ograniczał się głównie do płacenia zasądzonych alimentów. Matka dziecka chciała aby córka nosiła jej nazwisko, gdyż sprawowała opiekę nad dzieckiem, a córce zaczęło przeszkadzać to, że nosi nazwisko ojca, z którym nie łączyły jej bliższe relacje.
Odpowiedź na pytanie odnośnie możliwości zmiany nazwiska dziecka znajdziemy w ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. Co do zasady obydwoje rodzice muszą udać się do urzędu stanu cywilnego celem złożenia wniosku o zmianę nazwiska dziecka. Jeden z rodziców może to uczynić tylko jeśli drugi rodzic:
- nie żyje,
- nie ma zdolności do czynności prawnej,
- jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany jego nazwiska jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko. Ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiemu rodzicowi nie jest wystarczające do tego aby samodzielnie wszcząć procedurę zmiany nazwiska dziecka. Jeśli w tym przypadku ojciec dziecka nie wyraża zgody na zmianę nazwiska córki, a nie ma przesłanek do tego aby pozbawić go władzy rodzicielskiej, wówczas należy wszcząć sprawę przed właściwym sądem rodzinnym o wydanie zgody zastępczej za ojca na zmianę nazwiska dziecka. Wniosek należy właściwie uzasadnić aby przekonać sąd, że zmiana jest zgodna z dobrem dziecka.
Dopiero w sytuacji uzyskania zgody zastępczej sądu, należy złożyć wniosek w urzędzie stanu cywilnego o zmianę nazwiska dziecka. Istotne jest to, że nawet zgoda sądu nie spowoduje, że kierownik USC lub jego zastępca będzie działał niejako „z automatu” zgodnie z orzeczeniem sądu, tylko sam ponownie rozpatrzy sprawę.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, masz dodatkowe pytania dotyczące powyższej tematyki – skontaktuj się z Kancelarią Adwokacka Adwokat Elżbieta Piskorska w Lublinie, ul. Lipowa 18/71.