Czy sąd doręczy stronie prawomocny wyrok rozwodowy z urzędu?

Rozłożenie kary grzywny na raty.
5 lipca 2024
Przestępstwo bójki i pobicia – różnice, sankcja karna.
9 września 2024


Powyższe pytanie bardzo często zadają klienci po ogłoszeniu przez sąd wyroku rozwodowego. Odpowiedź jest negatywna, gdyż sąd nie wysyła stronom wyroku na piśmie. Jedynie w sytuacji gdy jesteśmy zalogowani w Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych i mamy dostęp do sprawy, wówczas możemy wydrukować sobie wyrok na piśmie, który jednak nie będzie podpisany ani zaopatrzony w klauzule. Gdy strony nie mają małoletnich dzieci ani wspólnego majątku do podziału – to taka forma pisemna często jest wystarczająca. Sąd samodzielnie wysyła odpis prawomocnego wyroku do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie zostaje umieszczona adnotacja w dokumentach o zapadłym orzeczeniu.

Jednakże, gdy strony mają małoletnie dzieci czy też będą wszczynać sprawę o podział majątku wspólnego, wówczas warto posiadać odpis prawomocnego orzeczenia, które będzie potrzebne w sprawie podziału majątku lub do okazania w urzędach, instytucjach odnośnie np. w kwestii świadczenia 800+. Sąd z urzędu wyśle do strony jedynie tytuł wykonawczy dotyczący zasądzonych alimentów.

Uwaga! Widoczny po lewej stronie dokument jest dostępny do pobrania na końcu tego wpisu.

Kiedy złożyć wniosek o odpis wyroku?

Jeśli w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku żadna za stron nie złoży wniosku o uzasadnienie, wówczas już 8 dnia wyrok stanie się prawomocny i można złożyć wniosek o doręczenie na piśmie wyroku z klauzulą prawomocności wskazując sygnaturę sprawy oraz datę wydania wyroku. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 20 zł.

Co w sytuacji gdy wpłynie do sądu wniosek o uzasadnienie?

Jeśli natomiast został złożony wniosek o uzasadnienie w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku, to należy poczekać czy w ciągu następnych 14 dni zostanie złożona apelacja. Jeśli nie, to można składać wniosek o doręczenie prawomocnego wyroku, a jeśli apelacja wpłynie to wyrok uprawomocni się dopiero w dniu wydania wyroku przez sąd drugiej instancji.

Który sąd jest właściwy do stwierdzenia prawomocności?

Prawomocność orzeczenia stwierdza na wniosek strony sąd pierwszej instancji, a dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie drugiej instancji - ten sąd.

Pobierz wniosek o wydanie odpisu prawomocnego wyroku: